6.4 C
Brno
Čtvrtek, 24 listopadu, 2022

Probuďte v sobě šelmu díky tygřímu oku

Tygří oko se řadí mezi odrůdy křemene. Zajímavý minerál je ceněn šperkaři i duchovně založenými lidmi. Proč?

Jak vzniklo tygří oko

Za nezaměnitelné zbarvení tygřího oko je zodpovědné chemické složení minerálu. Výsledný odstín je ovlivněn přítomností minerálů, které obsahují oxidy a hydroxidy železa, jako je kupříkladu goethit nebo limonit. Barva tygřího oka je hřejivě zlatavá, škála tónů se pohybuje od žluté až po hnědou.

Tygří oko se svým zcela specifickým optickým efektem vzniká z jiného minerálu, který se nazývá krokydolit. Což je vláknitá odrůda minerálu, jenž je znám pod označením riebeckit. Krokydolit je podobný, ale vyznačuje se tmavším odstínem a zřetelným namodralým nádechem.

Je prostoupen křemennou hmotou, což vytvoří jeho charakteristický vzhled, který potom završí proces oxidace dodávající tygřímu oku jeho klasickou zlatohnědou barvu. Stejným způsobem z tohoto minerálu vzniká další zajímavý nerost nazývaný sokolí oko. V tomto případě je opět přítomen křemen, ale už nedochází k žádné chemické reakci a nerostu zůstává tedy jeho původní namodralý odstín.

Tygří oko jako kámen změny

Vůbec poprvé se tygří oko začalo těžit již v roce 1876. Jeho naleziště se dnes nacházejí po celém světě. Mimo jiné jsou známá v Austrálii, Indii, USA, Africe, ale také v Kalifornii nebo v Asii. Kámen je proto velmi dobře dostupný širokému okruhu zájemců.

Tygří oko se vyznačuje krásným leskem. Ten se neustále mění, proto tygřímu oku duchovně smýšlející lidé přisoudili přízvisko „kámen změny“.

Jeho atraktivita se zdůrazňuje další úpravou, tygří oko se nejčastěji brousí do tvaru kabošonu. Práce s ním však není nikterak snadná, neboť je poměrně křehký. Nešetrnou úpravou je proto možné přírodní minerál snadno znehodnotit.

Chcete i vy být za smyslnou šelmu? Vyberte si některý ze stříbrných šperků s tygřím okem. Jejich divoký půvab vás nadchne. Prsteny s tygřím okem v sobě mají kus drzosti, ale zároveň sofistikované elegance.

Další informace se dočtete v článku Šperky s tygřím okem na našem blogu.

- Komerční sdělení-magazín

Mohlo by vás zajímat

- Komerční sdělení-PR články
- Komerční sdělení-magazín
- Komerční sdělení-magazín

Doporučené články z rubriky

- Komerční sdělení-aktuality